Profilaktyka

20

Profilaktyka

Piękny uśmiech jest w dzisiejszych czasach nieodzownym elementem naszego życia. Często gwarantuje sukcesy zawodowe i osobiste. To jak długo będziemy się nim cieszyć zależy tylko do nas. Naszym pacjentom uświadamiamy, że codzienna, właściwa higiena jamy ustnej jest nieodzownym warunkiem utrzymania zdrowych zębów do końca życia. W naszej klinice doradzamy dużym i małym pacjentom jak najlepiej dbać o zęby, pomagamy dobrać odpowiednią do naszych indywidualnych potrzeb szczoteczkę manualną, bądź elektryczną, pastę do zębów, płyn do płukania jamy ustnej, nitkę dentystyczną etc. spośród szerokiego asortymentu dostępnego na rynku.

Poza prawidłowym dbaniem o nasze zęby w warunkach domowych, zaleca się co 6 miesięcy wykonanie profesjonalnych zabiegów profilaktycznych w gabinecie takich jak: skaling, piaskowanie i fluoryzację zębów.

SKALING

Skaling jest to zabieg polegający na usunięciu twardych złogów nazębnych zwanych kamieniem nazębnym. Tendencja do tworzenia się kamienia nazębnego jak i szybkość jego powstawania są cechami indywidualnymi, w dużym stopniu uwarunkowanymi składem śliny (wysoko zmineralizowana sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia). Bardzo istotne są  nawyki dietetyczne –spożywanie pokarmów bogatych w cukry lub skrobię, picie dużych ilości kawy, herbaty, palenie tytoniu znacząco przyspieszają odkładanie się kamienia  nazębnego. Kamień nazębny pozostający na zębach, szczególnie ten poddziąsłowy, doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów (paradontoza). Najczęściej zaleca się przeprowadzanie skalingu raz na pół roku. W naszych gabinetach zabieg skalingu wykonujemy skalerami ultradźwiękowymi japońskiej firmy NSK w sposób bezstresowy i bezbolesny dla pacjenta. Skaler ultradźwiękowy generuje drgania z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Drgania te przenoszone sa na specjalną końcówkę, która przyłożona do zęba przenosi drgania na jego powierzchnię, sprawiając, że kamień nazębny pęka i odpada. Następnie wykonuje się polerowanie zębów przy pomocy szczoteczki i pasty(polishing) lub piaskowanie. W razie potrzeby u pacjentów z dużym stanem zapalnym dziąseł zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Prawidłowe i regularne oczyszczanie kamienia chroni przed obniżaniem się dziąseł i odsłanianiem szyjek zębowych, a przede wszystkim znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia parodontozy i utraty zębów.

Scaling ultradźwiękowy nie jest zalecany osobom posiadającym wszczepiony rozrusznik serca oraz kobietom w ciąży. Jeśli lekarz stomatolog stwierdzi w takim przypadku konieczność wykonania scalingu, zabieg może zostać przeprowadzony przy użyciu narzędzi ręcznych.

PIASKOWANIE ZĘBÓW

Piaskowanie zębów to prosta metoda na przywrócenie im dawnego blasku i bieli. Często powoduje rozjaśnienie zębów o ton lub dwa. Zabieg polega na usunięciu z powierzchni szkliwa osadu pochodzącego z herbaty, kawy, papierosów lub innych barwiących substancji. Nagromadzonych przez miesiące czy lata przebarwień pacjent nie jest w stanie usunąć samodzielnie używając dostępnych środków do higieny jamy ustnej.

Częstotliwość przeprowadzania zabiegu uwarunkowana jest prowadzonym trybem życia oraz higieną jamy ustnej. Standardowo piaskowanie powinno byś stosowane raz do roku, jednak w zależności od potrzeb zabieg ten można powtarzać nawet co 6 miesięcy. Piaskowanie zalecane jest przed zabiegiem wybielania zębów, a także u osób noszących aparaty ortodontyczne, szyny po leczeniu chirurgicznym lub charakteryzujących się stłoczeniami zębowymi. W trzech ostatnich przypadkach utrudniona jest dokładna higiena jamy ustnej, a co za tym idzie dochodzi do szybszego gromadzenia się płytki bakteryjnej i osadów. Piaskowanie należy również traktować jako zabieg uzupełniający scaling, czyli usuwanie kamienia zębowego przy pomocy ultradźwięków.

Zabieg piaskowania polega na oczyszczaniu powierzchni szkliwa przy pomocy drobnego proszku wyrzucanego pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu możliwe staje się oczyszczenie nawet najbardziej niedostępnych miejsc takich jak bruzdy na powierzchniach żujących czy też przestrzenie międzyzębowe. Piaskowanie jest procesem krótkim (około15 min) i bezbolesnym. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort spowodowany podrażnieniem dziąseł, które jednak szybko ustępuje. Przeprowadzane w odpowiednich odstępach czasu jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym.  

Po piaskowaniu wskazane jest zastosowanie lakierowania (fluoryzacji) w celu wzmocnienia szkliwa zębowego. Przez pierwsze 3 godziny pacjenci powinni wstrzymać się od palenia papierosów, spożywania herbaty, kawy, wina lub innych barwiących napojów gdyż w tym okresie zęby podatne są na przebarwienia. Po tym czasie można powrócić do normalnego trybu życia. Pacjenci powinni pamiętać jednak, że jeśli chcą jak najdłużej utrzymać efekt estetyczny muszą zachowywać jak najlepszą higienę jamy ustnej.  

Piaskowanie nie jest w stanie usunąć trwałych przebarwień takich jak wrodzone zaburzenia rozwojowe szkliwa, przebarwienia poantybiotykowe czy początkowe plamy próchnicowe.

Przeciwwskazaniami do piaskowania są: ograniczenie spożywania sodu, owrzodzenie narządów układu pokarmowego, zaburzenia czynności płuc (astma, pylica), rany i bolesność błon śluzowych jamy ustnej

FLUORYZACJA

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.

Lakierowanie polega na działaniu preparatami zawierającymi związki fluoru bezpośrednio na powierzchnię szkliwa, dzięki czemu staje się ona mniej podatne na próchnicę. Lakiery stosowane gabinecie dentystycznym mają znacznie podwyższone stężeniu fluoru w stosunku do produktów domowych , czyli past do zębów, płynów. Im więcej związków fluoru zostanie wbudowane w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe. Zabieg lakierowania w naszym gabinecie wykonuje lekarz stomatolog stosując do tego preparaty fluoru o odpowiednim stężeniu. Przed aplikacją lakieru konieczne jest profesjonalne oczyszczenie przez lekarza powierzchni zębów oraz ich osuszenie. Na tak przygotowane szkliwo nanoszony jest lakier fluorkowy. Lakier szybko twardnieje w środowisku jamy ustnej ściśle przylegając do powierzchni zębów. Pozostając w kontakcie ze szkliwem lakier przez odpowiednio długi czas uwalnia jony fluoru, które zostają wbudowane w powierzchnie zębowe.

Zabiegom lakierowania zębów poddawać się mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Lakier fluorowy stosowany u dorosłych jest bezbarwny i po zabiegu nie jest widoczny na powierzchni zębów. U najmłodszych pacjentów aplikowany jest inny preparat -jest biały o smaku melona, mięty, gumy balonowej etc. i jest on dla nich całkowicie bezpieczny nie stwarza bowiem żadnego ryzyka w przypadku połknięcia.

W niektórych przypadkach lakierowanie zębów powinno być szczególnie polecane. Taką sytuacją jest:

• wysokie ryzyko próchnicy zębów u dzieci

• próchnica początkowa (plamy próchnicowe)

• noszenie aparatów ortodontycznych, szyn chirurgicznych

• obnażone szyjki zębowe

• stosowanie leków lub choroby powodujące suchość w jamie ustnej

• radioterapia głowy lub szyi.

Częstotliwość z jaką powinno być ono wykonywane zależy od skłonności do rozwoju próchnicy.

Lakierowanie zębów u dzieci powinno przeprowadzać się raz na trzy miesiące, natomiast u dorosłych raz na sześć miesięcy.

Opinie

Damian C.

Serdecznie polecam gabinet! Dobrze świadczone usługi i bardzo miła obsługa, szczególnie panie z recepcji.

Wojciech S.

Pani Agnieszka to świetna specjalistka, miałem problem z leczeniem kanałowo jednego zęba z kilkoma kanałami. Dziękuję za pomoc i cierpliwość.

Paweł Sz.

Polecam gorąco !! Jeśli chodzi o podejście do siedmioletniego pacjenta i jakość obsługi – pełen profesjonalizm. Szczególnie polecam dwie Panie doktor: Patrycję Ujma i Joannę Grącką-Mańkowską.

Marzena Z.

Byłam z córką na wypełnieniu mleczaka. Jestem mega zadowolona! Świetne podejście do małego pacjenta. Córka wyszla z gabinetu uśmiechnięta. Polecam!

Cennik

Lakowanie jednego zęba

60

Lakierowanie – Profilaktyka fluorowa kontaktowa 1 zabieg

100

Usunięcie kamienia nazębnego

150

Usunięcie kamienia nazębnego z piaskowaniem

200

Usuwanie kamienia + piaskowanie + fluoryzacja

250

Zamów wizytę

Wizyta
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.*

W klinice Gold Dentica istnieje możliwość opłacenia kosztów zabiegów w systemie ratalnym, bez angażowania własnych środków. MediRaty to pierwszy w Polsce, sprawdzony już w tysiącach gabinetów, klinik i szpitali, ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych.

Call Now Button