Ortodoncja

13

Ortodoncja

Celem leczenia ortodontycznego jest osiągniecie nie tylko prawidłowych stosunków zgryzowych, ale również poprawienie estetyki uśmiechu i wyglądu dolnego piętra twarzy. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wygląd jest ważnym atrybutem w życiu zawodowym i osobistym. Ponadto po wyprostowaniu zębów łatwiej jest je prawidłowo czyścić, co zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy, czy osadzania się kamienia nazębnego.

Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzone w każdym wieku, ale to lekarz ortodonta wybiera najbardziej optymalny czas rozpoczęcia leczenia, uwarunkowany rodzajem wady zgryzu, na pierwszą wizytę można się zgłosić już z 4-6 latkiem, aby porównać jego zgryz z normą odpowiednią dla dziecka w tym wieku i ocenić czy rozwój zębów i kości przebiega w sposób prawidłowy. Czasami zalecenie w tym wieku ćwiczeń mięśniowych czy zastosowanie prostych aparatów może poprawić lub całkowicie wyrównać nieprawidłowości.

Aparaty stałe

Stałe aparaty ortodontyczne ligaturowe to aparaty przedsionkowe, w których połączenie zamków z łukiem odbywa się za pomocą specjalnych kolorowych gumek (ligatur), które wymienia się na nowe przy okazji każdej wizyty kontrolnej. Pacjenci decydujący się na leczenie aparatem ligaturowym (zwłaszcza estetycznym) muszą pamiętać, aby unikać spożywania pokarmów powodujących przebarwianie ligatur takich jak: curry, kurkumy, chili, czerwonych buraków, czerwone wino, cola, sok porzeczkowy, sok wiśniowy, barszcz czerwony, wiśnie, porzeczki, jagody, palenia papierosów.

Aparaty te możemy podzielić na:
- metalowe
Leczenie aparatem ortodontycznym z metalowymi zamkami, polecane jest osobom, którym nie zależy na estetyce aparatu i chcących uatrakcyjnić okres leczenia poprzez możliwość stosowania kolorowych ligatur dostępnych w około 30-tu kolorach.  Aparat z takimi zamkami są często wybierane ze względu na atrakcyjną cenę. Chociaż jest to aparat najbardziej widoczny na zębach, to do jego zalet trzeba zaliczyć dużą wytrzymałość zamków sprawdzających się w większości przypadków. Przebarwianie się ligatur jest na tych zamkach mniej widoczne niż na zamkach porcelanowych czy kryształowych.

estetyczne (kryształowe i porcelanowe)
Pacjentom, którzy chcą, aby leczenie ortodontyczne przebiegało u nich bardziej dyskretnie możemy polecić aparaty estetyczne ligaturowe, czyli aparat kryształowy i porcelanowy. Zamki porcelanowe są kolorem zbliżone do naturalnych zębów, prawie białe, natomiast zamki kryształowe są przeźroczyste. Obydwa rodzaje zamków są bardzo mocne, odporne na urazy mechaniczne, co zapewnia im wykonanie z innowacyjnych materiałów. Minusem użytkowania aparatów estetycznych ligaturowych jest bardzo widoczne przebarwianie się ligatur pod wpływem barwników w codziennej diecie.

Aparaty zdejmowane

Aparaty ruchome to aparaty ortodontyczne, które można wyjmować z ust, np. do jedzenia, picia, mycia zębów i są przeznaczone dla najmłodszych pacjentów do około 12 roku życia. Ze względu na ich budowę i pełnioną funkcję możemy je podzielić na: aparaty mechaniczne i aparaty mechaniczno-czynnościowe. Pełnią one bardzo ważną rolę w zapobieganiu i rozwojowi wad zgryzu, a niektóre z nich(zwane aparatami czynnościowymi) pobudzają części kostne szczęk do wzrostu w odpowiednim kierunku, zapewniając przyszłemu uzębieniu stałemu odpowiednią ilość miejsca. Leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi może czasem wyeliminować konieczność leczenia aparatem stałym, a już na pewno spowoduje, że późniejsze leczenie aparatem stałym będzie dużo bardziej efektywne. Systematyczne wizyty dziecka u dentysty dają gwarancję, że odpowiednio wcześnie wykryte zostaną wszelkie możliwe oznaki nieprawidłowości zgryzowych wymagające zastosowania ruchomego aparatu ortodontycznego.

Dużą więc rolę w procesie tego leczenia odgrywają rodzice, którzy kontrolują systematyczność noszenia przez dziecko ruchomego aparatu ortodontycznego oraz czuwają nad prawidłową funkcjonalnością (odpowiednio rozkręcają śruby, sprawdzają czy ewentualne elementy druciane nie uległy uszkodzeniu, zgłaszają się z dzieckiem na wyznaczone przez ortodontę wizyty kontrolne). Ponieważ na chęć noszenia aparatu ruchomego przez dziecko w dużym stopniu wpływa kolorystyka i wygląd takiego aparatu dlatego w naszej klinice wykonywane są również ruchome aparaty ortodontyczne z kolorowych płytek. Dodatkowo dzieci mogą wybrać sobie naklejki z ulubionym motywem, który znajdzie się na ich aparacie.

 

Opinie

Damian C.

Serdecznie polecam gabinet! Dobrze świadczone usługi i bardzo miła obsługa, szczególnie panie z recepcji.

Wojciech S.

Pani Agnieszka to świetna specjalistka, miałem problem z leczeniem kanałowo jednego zęba z kilkoma kanałami. Dziękuję za pomoc i cierpliwość.

Paweł Sz.

Polecam gorąco !! Jeśli chodzi o podejście do siedmioletniego pacjenta i jakość obsługi – pełen profesjonalizm. Szczególnie polecam dwie Panie doktor: Patrycję Ujma i Joannę Grącką-Mańkowską.

Marzena Z.

Byłam z córką na wypełnieniu mleczaka. Jestem mega zadowolona! Świetne podejście do małego pacjenta. Córka wyszla z gabinetu uśmiechnięta. Polecam!

Cennik

Konsultacja z wyciskami 100-150
 

100-150

Aparat stały metalowy 1 łuk

1700

Aparat stały estetyczny 1 łuk

2500

Aparat stały kontrola

150

Aparat ruchomy kontrola

50

Aparat retencyjny

700

Retainer

500-800

Utrzymywacz przestrzeni

300

 

Zamów wizytę

Wizyta
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.*

W klinice Gold Dentica istnieje możliwość opłacenia kosztów zabiegów w systemie ratalnym, bez angażowania własnych środków. MediRaty to pierwszy w Polsce, sprawdzony już w tysiącach gabinetów, klinik i szpitali, ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych.

Call Now Button